Pajkos-Szabó-féle szélmalom - Kiskunfélegyháza

Látnivalók

Pajkos-Szabó-féle szélmalom - Kiskunfélegyháza

A Pajkos-Szabó-féle szélmalom Kiskunfélegyházán, a Kiskun Múzeum udvarán látható ipari-népi műemlék. 1860-ban építették, mai helyére 1962-ben került. A malom típusa alulhajtós, vagyis két fogaskerék-áttételel hasznosul a szél energiája. Malomháza tömzsi. Faragott kőpadja különösen szép munka. Utolsó tulajdonosáról, Pajkos-Szabó Istvánról kapta elnevezését.

1960-ig még működött, ekkor már műemlék jellegű védelemben részesült. Ma a múzeum udvarában tekinthető meg. Állapotával gondok vannak, vizesedés veszélye áll fenn. 2002-ben egy vihar a vitorláját károsította meg, ekkor életveszélyessé nyilvánították. A faszerkezet felújítására pályázatot nyertek, de a vizesedés veszélyét még nem sikerült kiküszöbölni.
Telefon: (+36) 1 255 2200
hétfő-péntek 9-17 óráig